A vemhes kutya táplálása!

2014.04.01 21:00

A vemhesség alatt nemcsak a szuka szervezetében következnek be változások, de az életvitelében is! Nekünk gazdiknak kell gondos figyelmet fordítanunk arra, hogy a kutya szervezetében lezajló változásokhoz igazítsuk a táplálást is ezen időszak alatt!

vemhesség első szakaszában még nem nő túlzott mértékben a szukaenergiaszükséglete. Ilyenkor a száraztápból a szokásos napi adagot adhatjuk a kutyának, még akkor is, ha a hormonális változások miatt megnőaz éhségérzete. Ebben az esetben ugyanis a tápanyagok hasznosulása sokkal jobb lesz a szervezetben; éppen ezért nem szabad nagyobb mennyiséget adni kedvencünknek, mert könnyen hízásnak indulhat. Mint tudjuk, az elhízás pedig komplikációkat – többek között tejtermelési problémákat is – okozhat majd. 


Előfordulhat, hogy a korábban megszokott napi adag elfogyasztását követően még éhesnek látszik a szuka, ezért a napi mennyiség növelését elkerülve, inkább adjunk neki alacsony energiatartalmú rágcsálni valót, például jól kifőzött csülökcsontot, vagy préselt csontot. A rágcsálással elvesszük a figyelmét az éhségérzetről, hosszabb időn keresztül leköti, és még a fogait is tisztítja! 

vemhesség utolsó harmadában azonban már nagyobb változás következik be kedvencünk szervezetében: a magzat igazi gyors fejlődése a 42. naptól kezdődik. A megszületésig a magzat növekedésének ¾-e az utolsó harmadban zajlik le!

Ebben a szakaszban fokozatosan emelni kell a szuka táplálékának adagját, ugyanis a magzat fejlődése, az emlők aktiválódása erre az időszakra esik. 

megnövekedett tápanyagigényt a kifejezetten vemhes szukák részére készült száraztápokkal, vagy az eredetileg is etetett táp mennyiségének másfélszeresére növelésével tudjuk biztosítani. A vemhesség ideje alatt fontos, hogy inkább többször adjunk kevesebb adagot, de az utolsó egy-két hétben kint is hagyhatjuk előtte folyamatosan a táplálékot, hogy annyit vegyen magához, amennyire szüksége van. 

Ellés közeledtével…

Ahogy közeledik az ellés ideje, úgy csökken a szuka étvágya. Ne essünk kétségbe, ha az utolsó 1-2 napon már egyáltalán nem vesz magához eledelt, ez teljesen normális dolog. A tejtermelődés megindulásával az étvágya is vissza fog állni a rendes kerékvágásba.Mikor van szükség egyéb vitamin adagolásra?


Amennyiben a vemhesség második felében kimondottan vemhes kutyáknak készült táppal etetünk, egyéb vitaminra és ásványi anyagra nincs szüksége! Ezek a tápok már tartalmazzák azokat, hosszú kutatómunka és fejlesztés előzte meg a gyártásukat. Ha ezek mellé még plusz vitaminkészítményeket adagolunk, annak egészségkárosodás, ellési- és szoptatási rendellenesség is lehet a következménye! 

kálcium adagolásra különös figyelmet kell fordítani, ugyanis ha a vemhesség utolsó időszakában túl nagy mennyiségű kálciumot juttatunk a szervezetbe, a szülés alatt un. fájásgyengeséget okozunk vele, ezenkívül a tejtermelés megindulásakor görcsöket is okozhat. 
Ha teljes értékű prémium táppal, valamint kimondottan vemhes szukák részére készült száraztáppal etetjük a szukát, külön kálcium adagolásra nincs szükség!

Házikoszton felnevelt és tartott állatok esetében, az alábbi táplálékkieégszítők adagolását javasoljuk, a tájékoztatóban feltüntetett napi mennyiség szerint! 

Vissza